".................................,

Pamukkale üniversitesi 17 yaşında genç bir üniversitedir. Bu kısa tarihimizde üniversitemizi dünyanın dört bir yanından birçok bilim ve kültür adamı ziyaret etti, etkinliklere katıldı. Ama bugün farklı bir gün. Kendi alanında kültür dünyamıza yön veren çabaları, birçok konuda yaptığı öncülükleri ile kültür dünyamızın zenginleşmesine, çağdaş dünyaya Türk kültürünün tanıtılmasına büyük katkıda bulunan, büyük besteci, kültür adamı, hocamız Sayın Prof.Muammer Sun bizimle beraber.
Kendisi "Türk kalarak çağdaşlaşmak" ilkesiyle halk müziğimizi, bizim duygularımızı, dünya kültür mirasına kazandırmış bir müzik adamıdır. Aynı zamanda okulda öğrendiğimiz birçok şarkının, heyecanlandığımızda içimizden doğan birçok marşın da bestecisidir. Duygu dünyamıza kazandırdığı onlarca eserin yanısıra bu alanda öncü kitaplar yazmış, öncü kurumlar kurmuş ve binlerce öğrenci yetiştirmiştir.
Pamukkale Üniversitesi Senatosu, kültür dünyamıza dünya çapında yaptığı katkılardan ötürü sayın hocamıza, üniversitemizin onur nişanı verilmesini oybirliği ile kararlaştırmıştır. Bu nişan üniversitemizin tarihinde ikinci kez verilmektedir. Bildiğiniz gibi ilki sayın Prof.Dr.Halil İnalçık'a verilmişti.
Pamukkale Üniversitesi'nin varlığından çok daha uzun süre kültür ve eğitim dünyamıza hizmet eden hocamıza, bu nişanla, üniversitemizin ona olan hayranlığını ve saygısını belirtmek istedik.
Belirtmek istedik ki, özbenliğimizi kaybetmeden çağdaş dünyanın içinde yer alabilmek mükündür.
Belirtmek istedik ki taklit eden değil, kendini ve halkını tanıyan kültür insanları toplumumuzu yükseltebilecektir.
Belirtmek istedik ki, genç akademisyen adaylarımız, öğrencilerimiz sayın Prof.Muammer Sun'u örnek alsınlar, aşmak için çabalasınlar.

 ..................................."             

Konuşmanın tamamı pdf